top of page

Болгарська короткометражна програма 2023

Ткалі-килимарки / Chergi Weavers

Режисер: Олена Стойчева / Elena Stoycheva
Країна: Болгарія / Bulgaria

Молода дизайнерка приїжджає до маленького болгарського села, де більшість мешканців – літні жінки. Вона переконує бабусь виткати нову модель традиційного килима, який називається «чергі». Але коли вони починають збирати старий ткацький верстат, то виявляють, що деяких деталей не вистачає. Тепер жінкам доводиться по крупицях відновлювати старі знання і водночас  шукати втрачені зв'язки між собою.

Ашк (Любов) / Aşk

Режисер: Володимир Андонов / Vladimir Andonov
Країна: Болгарія / Bulgaria

Джемаль – музикант, який грає на сазі. Від лікарів він дізнається про серйозну хворобу, через яку йому залишається жити кілька місяців. Замість того, щоб сидіти склавши руки й очікувати на смерть коханого, його дружина Баріка починає досліджувати цілющі засоби та народну медицину.

Доброчесність / Benevolence

Режисер: ОВолодимир Андонов / Vladimir Andonov
Країна: Болгарія / Bulgaria

Галіб – нащадок музикантів з алевітського села. Коли помирає духовний наставник громади, селяни обирають його новим релігійним лідером, але він відмовляється, вважаючи себе занадто молодим для цієї ролі. Однак доля, схоже, приготувала для нього щось інше.

Успадковані ремесла / Inherited Crafts

Режисер: Осман Мехмедов Юсейнов / Osman Mehmedov Yuseinov
Країна: Болгарія / Bulgaria

Фільм є документальною збіркою портретів ремісників із великого району Столипіново у місті Пловдив. Режисер робить майже графічний зріз тамтешньої громади, показуючи нам молодих і старих, консервативних і сучасних людей, але всіх їх об'єднує одне – бажання жити і працювати в гідний спосіб завдяки власним умінням і навичкам. Люди у фільмі водночас сильні та вразливі у своїй безпосередній чесності щодо дедалі більш нестабільних умов їхньої праці. «Успадковані ремесла» – це саморефлексія Османа Юсейнова, який сам є ремісником, майстром-ювеліром, що живе і працює в Столипіново.

Ельбетиця - містика та диво / Elbetitsa - Mysticism and Wonder

Режисер: Бояна Топчійська / Boyana Topchiyska
Країна: Болгарія / Bulgaria

Ельбетиця – це стародавній символ, який протягом тисячоліть був центральним елементом болгарської культури та історії.

Хоро між двома берегами / Horo between Two Shores

Режисер: Катерина Мінкова / Ekaterina Minkova
Країна: Болгарія / Bulgaria

В основі проєкту «Хоро між двома берегами» – маловідомі і вже майже зниклі ритуали у волоських селах північно-західної Болгарії та Сербії, пов'язані з поховальною і поминальною традицією. Тутешні обряди пробуджують емоції завдяки вражаючому зіставленню теми пограниччя – життя і смерті. Фільм зосереджується на житті та особистих історіях кількох людей по обидва боки кордону, які взяли участь у власному обряді вшанування пам'яті, згідно з місцевою традицією. Кульмінацією є спів хору померлих, який і досі можна почути у Болгарії та Сербії в перший день Великодня в кожному волоському селі. Вони танцюють з портретами померлих близьких і роздають червоні яйця, частування та рушники. Та зрештою, всі приєднуються до танцю живих. Спираючись на розповіді місцевих жителів, ми розглянемо деякі ідеї щодо можливих зв'язків між живими і мертвими. Як і чи можна подолати власний страх смерті, що важливо зробити у своєму житті, і чи є спосіб послабити біль від втрати померлих?

bottom of page