top of page

Міжнародна короткометражна програма 2023

8 мільярдів: ми всі відповідальні / 8 Billion: We Are All Responsible

Режисер: Нельсон Као / Nelson Kao
Країна: Бразилія / Brasil

Айлтон Кренак, лідер і мислитель корінного населення, розповідає про страждання Вату (або Ріо Досе мовою Кренака). Хвора через найбільшу екологічну в історії Бразилії катастрофу Маріанської греблі річка просить про допомогу. Айлтон зважає на вплив села свого села на берег річки, робить огляд нинішнього періоду антропоцену та закликає всіх людей до роздумів і самокритики з метою термінових, але необхідних змін парадигми.

[Не]сприйнята / [Un]settled

Режисер: Олена Сиретану / Elena Siretanu
Країна: Молдова / Moldova

У молдавському селі дівчина намагається налагодити стосунки з бабусею, яка наполягає на тому, щоби та вийшла заміж і вела осілий спосіб життя.

Ритми свободи / La Tumba Mambi

Режисер: Александрін Будро-Фурньє, Діджей Джігуе / Alexandrine Boudreault-Fournier
Країна: Греція (про Занзібар) / Greece (about Zanzibar)

Внаслідок Гаїтянської революції 1791—1804 рр. багато французьких поселенців, рятуючись від повстання, вирушили на східну Кубу разом із поневоленими африканцями. У результаті цих хвиль міграції рабів виникли спільноти «Тумба Франсеза» — братства і мережі взаємодопомоги. Згодом вони стали невід'ємною частиною кубинської культури. «Ритми свободи» — це документально-художній фільм, який показує одну з комун «Тумба Франсеза», що розташована у місті Сантьяго-де-Куба у провінції Орієнте. Завдяки наймолодшому члену товариства, Флавіо, який збирає інформацію про «Тумба Франсеза» для шкільного проєкту, ми знайомимося з його бабусею Андреа та матір'ю Келлі — харизматичними берегинями своїх давніх культурних традицій. Оригінальний саундтрек до фільму, написаний і спродюсований кубинським діджеєм Jigüe у співпраці з учасниками «Тумба Франсеза». Він є ритмічним і яскравим нагадуванням про те, що їхнє сьогодення побудоване на історії боротьби за свободу. 

Дорога на батьківщину / Back to our homeland

Режисер: Хаві  Кастаньєда / Hawi Castañeda
Країна: Коста-Ріка / Costa-Rica

Група літніх людей кабекарі з Таламанки (кантон у провінції Лімон в Коста-Ріці) заново відкриває для себе своє минуле, коли вперше відвідує свою батьківщину після вигнання. Вони народилися і виросли в Чайна Кіча в кантоні Перес Селедон, що знаходиться в провінції Сан-Хосе в Коста-Ріці на захід від Таламанки. Повернувшись додому, вони зустрілися з поколіннями, які залишилися на цій території і які зараз борються за свою землю. «Дорога на батьківщину» — це документальний фільм, який звертається до пам'яті про те, як людей позбавили власності, та демонструє нинішню боротьбу за повернення земель корінної спільноти Чайна Кіча.

Дзеркала / Mirrors

Режисер: Альфонсо Палазон Месегер / Alfonso Palazón Meseguer
Країна: Іспанія / Spain

Кілька біженців з околиць «не-місця» розповідають про свою долю, про те, де вони жили раніше, і про свої мрії. Вони зустрілися, щоб поділитися нереалізованими задумами. Ці люди представляють групу особливо вразливих біженців, які не мають іншого вибору.

Останні 5 хвилин / The last 5 minutes

Режисер: Шахрам Маслахі / Shahram Maslakhi
Країна: Близький схід / Middle East

Це історія про бігуна, який не має країни, в якій він міг би побудувати своє життя.

Мамапара - Дощ, що дарує життя / Mamapara - Mother Rain

Режисер: Альберто Флорес Вілька / Alberto Flores Vilca
Країна: Перу / Peru

У перуанському високогір'ї зі своїм собакою живе Онората Вілка — неписьменна жінка з народу кечуа, яка продає солодощі. Коли починається сезон дощів, вона фрагментами згадує своє життя, аж поки одного вечора не трапляється щось рокове, що, здається, змушує плакати самі небеса.

Сміливість - розквітати в темряві / The bravery to blossom in darkness

Режисер: Франческо Марінеллі / Francesco Marinelli
Країна: Італія / Italy

Група незвичайних дітей, школа, схована десь у горах Танзанії, і безліч легенд. Як це все переплітається і що в них спільного? Та передусім постає питання: звідки береться сміливість розквітати в темряві?

Колиска / Cradle

Режисер: Філіп Джембрі / Filip Jembrih
Країна: Словенія / Slovenia

Дівчина, яка вступає у доросле життя, занурюється у роздуми про своє село, своїх батьків і братів, яких вона незабаром покине.

Тесляр / Carpenter

Режисер: Кселіл Сехрагерд / Xelîl Sehragerd
Країна: Курдистан / Kurdistan

Старий курд на ім'я Хусейн Махмуд все своє життя присвятив теслярству, а нині намагається змайструвати протези для людей, які втратили ноги.

Відкриття відкривачів / The Discoverer of the Discoverers

Режисер: К.С. Ніколсон / C.S. Nicholson
Країна: Норвегія / Norway

Сім'я із Західної Африки розповідає європейській знімальній групі історію про те, як їхній предок відкрив європейських дослідників. Ми бачимо, що пам'ять про цю зустріч досі вшановується у ритуалах. Але чи всі твердження про цю історичну подію відповідають дійсності? І наскільки ми можемо довіряти «білому» погляду режисера? Цей короткометражний документальний фільм досліджує, як гордість і переконання можуть впливати на колективну пам'ять.

Усередині Бодумас / Inside the BoduMas

Режисер: Джуліо Педретті, Роберто Каріні / Giulio Pedretti, Roberto Carini
Країна: Італія / Italy

Ід аль-Адха (або Курбан-байрам) — це «свято жертвоприношення», що знаменує завершення хаджу — щорічного паломництва до священного міста Мекки. Мусульмани всього світу відзначають це свято і приносять в жертву тварину, зазвичай козу. На Мальдівах же святкування і жертвоприношення пов'язані з великою рибиною, «Боду Мас», і передбачають різноманітні культурні, спортивні та релігійні заходи, які об'єднують острівні громади. У цій документальній стрічці режисери закарбували святкування Ід аль-Адха у мальдівському поселенні Магудгу у 2022 році.

А потім нас забрали / And then we were taken away

Режисер: Джессіка Боллаг / Jessica Bollag
Країна: Швейцарія / Switzerland

У 20-му столітті влада Швейцарії розселила понад 100 000 дітей та підлітків у притулки та прийомні сім'ї. Ці заходи здійснювалися переважно з моральних міркувань і стосувалися, зокрема, соціально маргіналізованих сімей. Батьки майже не мали шансів на успіх у судовому оскарженні цих рішень. Замість того, щоб боротися з бідністю, держава боролася з бідними. У цьому документальному етнографічному фільмі «А потім нас забрали» двоє чоловіків, яким за шістдесят, розповідають про адміністративну опіку, яку вони пережили в дитинстві. Вони ведуть глядачів до домівок, місць, де пройшла їхня бурхлива юність, та до найбільш пам'ятних для них куточків. На прикладі своїх біографій чоловіки пояснюють, як перебування у інтернатах вплинуло на їхнє дитинство, юність і сьогодення.

Коли ріка стає кордоном / When a River Becomes a Border

Режисер: Робі Лайо / Robi Layio
Країна: Камерун / Cameroon

Стрічка показує штучність і крихкість кордону між Камеруном і Чадом, який пролягає по річці Шарі. Люди, що живуть обабіч її берегів, вільно пересуваються туди-сюди й послуговуються цими соціально-етнічними коридорами, щоб проникати в обидві країни та використовувати усі можливості, що відкриваються перед ними. Головна героїня фільму – студентка університету в Чаді Вальдіга, яка, як і багато інших у цьому регіоні, веде життя по обидва боки річки.

bottom of page