top of page

Тетяна Станєва

Українська режисерка, продюсерка, журналістка, громадська та культурна активістка болгарського походження.

Народилася 11 серпня 1984 року в болгарському селі Чушмелій (Криничне), яке розташоване в Болградському районі Одеської області. Місце народження і визначило її долю. 

У 2001 році успішно закінчила Криничненську ЗОШ (нині – Криничненський ліцей).

 

Протягом 2002 – 2005 років вивчала теологію у Київському християнському університеті. З 2006 року навчалася у Київському національному університеті імені Т. Г. Шевченка за спеціальністю «Фольклористика. Філологія української мови та літератури», який закінчила із відзнакою у 2013 році. Вибір цього шляху був продиктований бажанням заглибитися в традиції свого краю, вивчити їх, зрозуміти й зберегти.

На додаток, у 2019 – 2022 роках здобула освіту в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті за спеціальністю «Англійська мова та література». 

З 2011 по 2018 рік працювала у консульському та культурному відділі Посольства Палестини в Україні.  Має досвід переговорів, публічних виступів, презентацій, володіє ораторським мистецтвом.

У 2019 – 2020 роках керувала культурними проєктами у ГО «Центр розвитку Бессарабії». Серед наймасштабніших з них – VI Міжнародний рок-фестиваль «Дунайська січ» в м. Ізмаїл (червень 2019 р.) та Міжнародний фольклорний фестиваль народної творчості «БессарабіяFolk» в с. Чійшій (Городнє) (травень 2019 року – офлайн; травень 2020 року – онлайн). 

Окрім того, Тетяна відповідала за організацію заходів з культурного обміну між містами України, а також з іншими країнами. Так, в лютому 2019 року під її супроводом криничненський танцювальний колектив «Чешма-Варуїта» став учасником Міжнародного фольклорного фестивалю у Відні. А в серпні 2019 році українська делегація у складі понад 100 людей взяла участь у Національному фольклорному ярмарку «Рожен» в Болгарії.      

4 червня 2020 року створила громадську організацію  «ОКО – Об’єднання креативних особистостей». Відтоді обіймає посаду директорки цієї структури. 

У 2020 році на базі цієї ГО провела Перший міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» онлайн за підтримки Держкіно  України, компанії MEGOGO, а також краудфандингового проєкту «Спільнокошт». 

Друга едиція кінофестивалю відбулася у вересні 2021 року в м. Болград теж за підтримки Держкіно, а також Одеської облради, компанії MEGOGO, ТОВ «Поромний комплекс Орлівка» та інших. 

Третя едиція через війну була проведена в Торуні (Польща) в рамках та за підтримки польського Міжнародного кінофестивалю операторського мистецтва Camerimage, а також завдяки грантовій програмі «Допомога для розвитку» від Посольства Республіки Болгарія в Україні й низці інших спонсорів. 

Кінотворча кар'єра Тетяни почалася у 2018 році, коли вона презентувала свій дебютний повнометражний документальний фільм про рідне село Криничне (Чушмелій) «Місце сили» (103 хв), в якому виступила продюсеркою, сценаристкою та режисеркою. Покази стрічки відбулися в Україні (Київ, Одеса, Ізмаїл, Запоріжжя та с. Криничне) та  в рамках декількох фестивалів у Болгарії, Італії та Чехії.

У 2019 році Тетяна завершила роботу над сценарієм повнометражного ігрового фільму – пригодницької комедії «Хитрий Петро». Нині стрічка на етапі препродакшену. 

У вересні 2020 року світ побачила її документальна короткометражна стрічка «Чамур» (28 хв). Робота здобула дві нагороди в Америці та Канаді як найкращий документальний фільм в рамках міжнародних кінофестивалів. Крім того, фільм став частиною кінопрограми фестивалів у Франції, Ізраїлі, Італії та на Кіпрі. 

У фільмографії Тетяни – документальна повнометражна стрічка  «Пасхальна Реконструкція» (100 хв), над якою вона працювала як режисерка та продюсерка. Цю роботу показали на автопрем'єрі в Одесі 30 квітня 2021 року, а також транслювали на одеському «7 каналі» та інших регіональних телеканалах на Великдень того ж року.   

Вона стала продюсеркою та режисеркою серії з 12 документальних фільмів  «Зникаючі села» (кожен епізод по 26 хв). Проєкт був реалізований у 2021 році в результаті перемоги Тетяни у творчому конкурсі та на замовлення українського суспільного мовника UA:Суспільне. 

Також Тетяна – продюсерка відеостудії PowerFilm Production, що з 2018 року забезпечує реалізацію відеовиробництва та супровід різноманітних творчих проєктів.

З 24 лютого 2022 – стала іноземною кореспонденткою болгарського телеканалу bTV, на якому розповідає про війну в Україні у прямих ефірах та власних відеосюжетах. 

У розпалі російської воєнної агресії у 2022 році очолила рух боротьби українських болгар проти російської пропаганди на своїй малій батьківщині та в Болгарії.

З літа 2022 року працює над документальним повнометражним фільмом «Вона», який є щоденником життя дружин військових. Знімальний процес триватиме до закінчення  російсько-української війни.

Між іншим присвячує час роботі в SMM: веде сторінки 5 проєктів на Facebook, керує їхньою піар-службою та пише статті для ЗМІ. Веде особисту сторінку на Facebook з понад 10 тисячами підписників. 

 

Її роботи можна побачити за цими посиланнями:

 https://megogo.net/ru/view/11068295-mesto-sily.html

https://megogo.net/ru/view/14417725-chamur.html?video_view_tab=description

https://youtu.be/yQ_Kgwk_Wt0

https://suspilne.media/amp/277492-na-pivdni-odesini-znimaut-film-pro-druzin-vijskovih-final-akogo-zalezit-vid-zsu/?fbclid=IwAR3W-pEzMPHPtc63LXmiwPLLGfQyGFLwaKyPOimwqCU4lGKXd474WjEOVqo

«Я стала режисеркою не тому, що мріяла побудувати кар'єру в кінематографії, а тому, що мені було про що розповісти. І робила це не через те, що могла, а тому, що не могла не зробити».

bottom of page