top of page

Тетяна Станєва

Українська режисерка, продюсерка, журналістка, громадська та культурна активістка болгарського походження.

Народилася 11 серпня 1984 року в болгарському селі Чушмелій (Криничне), яке розташоване в Болградському районі Одеської області. Місце народження і визначило її долю. 

У 2001 році успішно закінчила Криничненську ЗОШ (нині – Криничненський ліцей).

 

Протягом 2002 – 2005 років вивчала теологію у Київському християнському університеті. З 2006 року навчалася у Київському національному університеті імені Т. Г. Шевченка за спеціальністю «Фольклористика. Філологія української мови та літератури», який закінчила із відзнакою у 2013 році. Вибір цього шляху був продиктований бажанням заглибитися в традиції свого краю, вивчити їх, зрозуміти й зберегти.

На додаток, у 2019 – 2022 роках здобула освіту в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті за спеціальністю «Англійська мова та література». 

З 2011 по 2018 рік працювала у консульському та культурному відділі Посольства Палестини в Україні.  Має досвід переговорів, публічних виступів, презентацій, володіє ораторським мистецтвом.

У 2019 – 2020 роках керувала культурними проєктами у ГО «Центр розвитку Бессарабії». Серед наймасштабніших з них – VI Міжнародний рок-фестиваль «Дунайська січ» в м. Ізмаїл (червень 2019 р.) та Міжнародний фольклорний фестиваль народної творчості «БессарабіяFolk» в с. Чійшій (Городнє) (травень 2019 року – офлайн; травень 2020 року – онлайн). 

Окрім того, Тетяна відповідала за організацію заходів з культурного обміну між містами України, а також з іншими країнами. Так, в лютому 2019 року під її супроводом криничненський танцювальний колектив «Чешма-Варуїта» став учасником Міжнародного фольклорного фестивалю у Відні. А в серпні 2019 році українська делегація у складі понад 100 людей взяла участь у Національному фольклорному ярмарку «Рожен» в Болгарії.      

4 червня 2020 року створила громадську організацію  «ОКО – Об’єднання креативних особистостей». Відтоді обіймає посаду директорки цієї структури. 

У 2020 році на базі цієї ГО провела Перший міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» онлайн за підтримки Держкіно  України, компанії MEGOGO, а також краудфандингового проєкту «Спільнокошт». 

Друга едиція кінофестивалю відбулася у вересні 2021 року в м. Болград теж за підтримки Держкіно, а також Одеської облради, компанії MEGOGO, ТОВ «Поромний комплекс Орлівка» та інших. 

Третя едиція через війну була проведена в Торуні (Польща) в рамках та за підтримки польського Міжнародного кінофестивалю операторського мистецтва Camerimage, а також завдяки грантовій програмі «Допомога для розвитку» від Посольства Республіки Болгарія в Україні й низці інших спонсорів. 

Кінотворча кар'єра Тетяни почалася у 2018 році, коли вона презентувала свій дебютний повнометражний документальний фільм про рідне село Криничне (Чушмелій) «Місце сили» (103 хв), в якому виступила продюсеркою, сценаристкою та режисеркою. Покази стрічки відбулися в Україні (Київ, Одеса, Ізмаїл, Запоріжжя та с. Криничне) та  в рамках декількох фестивалів у Болгарії, Італії та Чехії.

У 2019 році Тетяна завершила роботу над сценарієм повнометражного ігрового фільму – пригодницької комедії «Хитрий Петро». Нині стрічка на етапі препродакшену. 

У вересні 2020 року світ побачила її документальна короткометражна стрічка «Чамур» (28 хв). Робота здобула дві нагороди в Америці та Канаді як найкращий документальний фільм в рамках міжнародних кінофестивалів. Крім того, фільм став частиною кінопрограми фестивалів у Франції, Ізраїлі, Італії та на Кіпрі. 

У фільмографії Тетяни – документальна повнометражна стрічка  «Пасхальна Реконструкція» (100 хв), над якою вона працювала як режисерка та продюсерка. Цю роботу показали на автопрем'єрі в Одесі 30 квітня 2021 року, а також транслювали на одеському «7 каналі» та інших регіональних телеканалах на Великдень того ж року.   

Вона стала сценаристкою та режисеркою серії з 12 документальних фільмів  «Зникаючі села» (кожен епізод по 26 хв). Проєкт був реалізований у 2021 році в результаті перемоги Тетяни у творчому конкурсі та на замовлення українського суспільного мовника UA:Суспільне. 

Також Тетяна – продюсерка відеостудії PowerFilm Production, що з 2018 року забезпечує реалізацію відеовиробництва та супровід різноманітних творчих проєктів.

У 2021 році дебютувала як акторка другого плану у повнометражному ігровому фільмі «Край ріки» Василя Баркова.

З 24 лютого 2022 – стала іноземною кореспонденткою болгарського телеканалу bTV, на якому розповідає про війну в Україні у прямих ефірах та власних відеосюжетах. У розпалі російської воєнної агресії очолила рух боротьби українських болгар проти російської пропаганди на своїй малій батьківщині та в Болгарії.

З літа 2022 року працює над документальним повнометражним фільмом «Вона», який є щоденником життя дружин військових. Знімальний процес триватиме до закінчення  російсько-української війни.

Авторка  фільму «Листи з війни. Лист 1. Пульс України» на замовлення Міністерства оборони Республіки Болгарія спеціально для Військового телебачення. 23 лютого 2024 року відбулась прем’єра у Центральному військовому клубі м. Софія (Болгарія).

Також у 2024 році реалізувала авторський проєкт «Слово – зброя» (41 матеріал, серед яких статті, відеосюжети, експертна участь в подкастах, передачах, прямих ефірах) по грантовій програмі боротьби з дезінформацією від Міністерства закордонних справ Болгарії через Посольство Болгарії в Україні спеціально для медіаплатформи «Бессарабський фронт».

У 2024 році заснувала в Болгарії фонд «Очі» та очолила його.

 

Присвячує час роботі в SMM: веде 10 сторінок проєктів на Facebook (десятки тисяч підписників), керує піар-службою проєктів, та пише статті для ЗМІ. Веде свою особисту сторінку на Facebook, на якій понад 12 тисяч підписників. Має 7-річний дипломатичний досвід роботи в посольстві, досвід переговорів, перекладу з/на англійську, українську та болгарську. Проводила масові події та заходи для звершення культурної дипломатії, писала тексти та промови, мала публічні виступи та презентації. Володіє ораторським мистецтвом та пером.

Її роботи можна побачити за цими посиланнями:

Д/Ф «Місце сили», 2018 р., 103 хв — продюсерка, сценаристка, режисерка:
https://neterra.tv/plus/myasto-na-silata...
https://megogo.net/ru/view/11068295-mesto-sily.html


Д/Ф «Чамур», 2019 р, 28 хв — продюсерка, сценаристка, режисерка:
https://delta05.neterra.tv/plus/chamur 
https://megogo.net/ru/view/14417725-chamur.html?video_view_tab=description


Д/Ф «Пасхальна реконструкція», 2020 р., 101 хв — сценаристка, режисерка:
Скрінер: https://youtu.be/qHVN91lREQ8  


Документальний проєкт «Зникаючі села», 2021 р., 12 фільмів по 26 хв, — сценаристка, режисерка:
https://youtu.be/yQ_Kgwk_Wt0 


Д/Ф «Вона» (в процесі продакшну, повнометражний) — сценаристка, режисерка, продюсерка: 

https://suspilne.media/amp/277492-na-pivdni-odesini-znimaut-film-pro-druzin-vijskovih-final-akogo-zalezit-vid-zsu/?fbclid=IwAR3W-pEzMPHPtc63LXmiwPLLGfQyGFLwaKyPOimwqCU4lGKXd474WjEOVqo 


Д/Ф «Пульс України» з серіалу «Листи з війни», 2024 р., 54 хв — сценаристка, режисерка.
Трейлер фільму: https://youtu.be/tU1ZhoMOy4Q , https://youtu.be/IGdXHOjBkPw 
Скрінер фільму «Пульс України»: https://youtu.be/GAQbMTTbsP8 


Медійний проєкт «Слово — зброя» https://www.okoorganization.com/slovo-zbroya

«Я стала режисеркою не тому, що мріяла побудувати кар'єру в кінематографії, а тому, що мені було про що розповісти. І робила це не через те, що могла, а тому, що не могла не зробити».

© 2020-2025 Етнографічний кінофестиваль «ОКО»

  • YouTube - Белый круг
  • Instagram - Белый круг
  • Facebook - Белый круг
bottom of page