top of page

Фестиваль етнографічного кіно «ОКО» оголосив переможців 2021

Кінофестиваль відбувався 11-18 вересня – online та 16, 17, 18 вересня – offline в Бессарабії, на півдні України, в місті Болград, яке відсвяткувало цього року свій ювілей – 200 років.
 

Цьогоріч фестиваль, що проходив за підтримки Держкіно, отримав понад 500 заявок із 73 країн та охопив усі континенти нашої планети. Кінофест складався з міжнародного та національного повнометражного і короткометражного конкурсів. У міжнародній конкурсній програмі були представлені 34 фільми:  8 кінострічок повного метру та 26 – короткого. До національного конкурсу повних метрів увійшло 10 стрічок, до короткометражної програми – 7 фільмів.
 

Програма показів була побудована у форматі подорожі: кожного дня глядачі вирушали у кіномандрівку до певного регіону світу, а наприкінці – повертались додому, аби подивитися картини національного виробництва. Загалом глядачі, переглядаючи 60 фільмів, подорожували  42 країнами світу.

 

Окрім того, цього року «ОКО» презентував нову, позаконкурсну секцію, в якій можна було побачити художні та документальні стрічки на теми етнографії, антропології, культури, а також ретроспективу «Африка у фокусі», до якої увійшли кращі роботи з африканського континенту з торішньої едиції фестивалю.

Три дні працювали три екрани на трьох локаціях в центрі міста. Численними відвідувачами були старшокласники з навколишніх шкіл, які  після перегляду обговорювали фільми та голосували для визначення призу глядацьких симпатій.

Щодня на центральній площі відбувались дискусійні панелі: «Традиція та кіно», «Традиція та політика», «Традиція та дискримінація».

До Болграда також приїхали гості та режисери з інших міст України, з Болгарії, Франції та Сирії й представили свої фільми.


Фільми з країн змагалися за призи у номінаціях «Найкращий повний метр» і «Найкращий короткий метр» у міжнародній та національних категоріях.

 

Серед усього розмаїття стрічок поважному і представницькому журі у складі відомих кінознавців, режисерів та фольклористів: Володимира Войтенка (голова журі, кінокритик), Андрія Різоля (кінорежисер, продюсер), Василя Баркова (режисер, Болгарія), Олександра Гусєва (кінокритик), Юлії Коваленко (кінокритикиня, програмерка Docudays UA), Максима Руденка (режисер, переможець минулорічного фестивалю «ОКО»), Олени Івановської (професорка кафедри фольклористки університету імені Т. Г. Шевченка) – треба було обрати кращих.

Переможцем в українській повнометражній програмі став фільм «Будинок» режисерок Тетяни Кононенко та Матільди Местер, який отримав, крім диплома, грошову нагороду в розмірі 25 000 грн. 

Будинок / The Building

Режисер: Тетяна Кононенко, Матільда Местер / Tatjana Kononenko, Matilda Mester
Країна: Україна, Німеччина / Ukraine, Germany

В міжнародній повнометражній програмі переміг мексиканський фільм «Лабіринт Йоеме» Сержи Петро Роса, грошова нагорода в розмірі 25 000 грн.

Лабіринт Йоеме / Yo'eme Labyrinth

Режисер: Сержи Педро Рос /Sergi Pedro Ros
Країна: Мексика / IMexico

В цій же номінації дипломантом в розділі «За силу духу й прагнення свободи» стала бельгійська стрічка про Бразилію «Село опирається» режисера Девіда Берт Джоріс Дерта.

Село опирається / The Village Resists

Режисер: Девід Берт Джоріс Дерт / David Bert Joris Dhert
Країна: Бельгія (про Бразилію) / Belgium (about Brazil)

У міжнародній короткометражній програмі переможцем і володарем премії в розмірі 13 000 грн стала стрічка «Архо – Афарська торгівля сіллю на північному сході Ефіопії», який зняв німецький  режисер Тілль Якоб Фредерік Троєр.

Архо – Афарська торгівля сіллю на північному сході Ефіопії / Arho – The Afar Salt Trade of Northeastern Ethiopia

Режисер: Тілль Якоб Фредерік Троєр / Till J F Trojer
Країна: Німеччина (про Ефіопію) / Germany (about Ethiopia)

В цій же номінації диплом в розділі «За особливий погляд у цивілізаційному діалозі культур» отримав ефіопський фільм «Електронні листи моїй молодшій сестрі» Соломона Меконена.

Електронні листи моїй молодшій сестрі / Emails to My Little Sister

Режисер: Соломон Меконен / Solomon Mekonen
Країна: Ефіопія / Ethiopia

В українській короткометражній програмі першу премію і грошову нагороду в розмірі 13 000 грн було присуджено стрічці «Брудні води Дунаю» режисера Всеволода Ананьєва.

Брудні води Дунаю / Dirty waters of the Danube

Режисер: Всеволод Ананьєв / Vsevolod Ananiev
Країни: Україна / Ukraine

Muddy waters of the Danube.jpg

А дипломантом повнометражних фільмів в розділі «За життєствердний портрет українки в світах» стала стрічка «Італійський щоденник Ольги» режисерки Олени Федюк.

Італійський щоденник Ольги / Olha’s Italian Diary

Режисер: Олена Федюк / Olena Fediuk
Країна: Україна / Ukraine

Olhas Italian Diary-poster.jpg

Приз глядацьких симпатій від Болградської міської ради отримав фільм із повнометражної програми національного кіно «Ткацький шлях» режисерки Лесі Воронюк.  Друге та третє місце дісталися фільмам: «Вусатий фанк» режисера Олександра Ковша та «Над землею» сирійського режисера Сомара Афіфа Аги.

Ткацький шлях \ Weaving Way

Режисер: Леся Воронюк / Lesia Voroniuk
Країнa: Україна / Ukraine

Ткацький шлях.jpg

Вусатий фанк / Moustache Funk

Режисер: Олександр Ковш / Oleksandr Kovsh
Країна: Україна / Ukraine

Над землею / Above ground

Режисер: Сомар Афiф Ага / Somar Afif Agha
Країнa: Україна, Сирія / Ukraine, Syria

bottom of page