top of page
Пошук

«ОКО» оголошує Повнометражну міжнародну конкурсну програму 5-ї едиції



Попри жанровий мікс відібраних стрічок і незначний ребрендинг назви для міжнародного конкурсу — OKO GLOBAL — незмінними лишаються наша любов до кіно і бажання ним поділитися з глядачами. І хоч кажуть, що кіно — це не спорт, але елемент змагання найкраще стимулює і тримає в тонусі кінематографістів, для того, щоб вони радували нас своїми творіннями. Головний арбітр у цьому змаганні — глядач! Однак оцінка від професійного журі не менш важлива.


Цього року до повнометражного міжнародного конкурсу увійшли 8 ігрових і 8 документальних фільмів (або ж «нон-фікшн»), серед яких 11 матимуть прем’єрні покази в Україні!  


Уже традиційно програма відкриє для глядачів звичаї інших країн, розповість про проблеми й сподівання людей з усіх куточків світу, змусить сміятися і плакати. Разом із героями конкурсних фільмів ми навідаємося до засніженого села в Непалі, покатаємося на дошці для серфінгу, що створена з недопалків, погодуємо оленів та візьмемо участь у талант-шоу, станемо гостями на ізраїльсько-марокканському весіллі, замислимося про долю різдвяних ялинок, відвідаємо музей природознавства у Відні, простежимо за 12 роками життя угорського розбишаки, вирушимо у Карпати й на Тернопільщину, дізнаємося про страшні й шокуючі речі з радянського минулого… Усе це і не тільки ви зможете побачити в рамках показів фільмів міжнародного повнометражного конкурсу 5-ї ювілейної едиції «ОКО» в Україні та Болгарії.


До речі, саме стрічка з цієї секції закриватиме наш кінофестиваль у Софії 15 листопада 2024 р. Фільм-закриття — це робота ізраїльської режисерки Айелет Менахемі під назвою «Сім благословень».


Директорка кінофестивалю «ОКО» та режисерка Тетяна Станєва не ховає захвату від цьогорічної програми: 


«Знаєте, за що я обожнюю наш фестиваль? За те, що через фільми я досліджую культури народів світу майже безпосередньо: мені не показують фальшивий туристичний фасад і не нав’язують уявлення та упередження за старими підручниками радянського друку. Я буквально заходжу в будинок, на кухню, в спальню, в розум і серце певного народу і можу «поговорити» з цими людьми про болюче сьогодення, можу зануритись в кожну історію і відчути, як бʼється серце нашої Планети.  За пʼять років я передивилася тисячі фільмів, але деякі з них, що особливо мені відгукнулися, я пам’ятаю досі й згадую про них, коли життя занурює у відповідний контекст. Вони стали для мене терапією і шоком, розширили світогляд й дали уроки толерантності. Я перейнялася болем та надіями їхніх героїв. Коли ми чогось боїмось? Коли про це нічого не знаємо. А коли пізнаємо, розуміємо: ми всі такі різні й такі однакові водночас. Надто цікаво бачити подібні звичаї, традиційні ремесла, характерні для народів, які живуть на іншому боці планети. У нас різний тип волосся, розріз очей, колір шкіри, але ми прагнемо всі одного — безпеки, захищеності, здоровʼя, миру та щастя. Ми мріємо про збереження свого роду, памʼяті та ідентичності. Цьому бентежному світу терміново необхідний діалог. Ми його створюємо нашим фестом і цією секцією зокрема. І маленький спойлер: під час чотирьох фільмів я ридала ридма».


До переліку повнометражної міжнародної конкурсної програми OKO GLOBAL увійшли наступні фільми:


1. Архів майбутнього / Archiv der Zukunft / Archive of the Future, 2023, реж. Йорг Бургер, Австрія — нон-фікшн.

В рамках досліджень процесів еволюції у Віденському музеї природознавства збирають, архівують і вивчають усе, що знайдено на землі та в космосі, і до чого може дотягнутися людська рука. Стрічка відображає естетичну привабливість природничо-історичної колекції та процес її формування, показуючи гігантський проєкт, спрямований на збереження та продукування знань, що ховається за величним фасадом історичної будівлі.


2. Сигаретна дошка для серфінгу / The Cigarette Surfboard, 2024, реж.  Бен Джадкінс, США — нон-фікшн.

Завзятий серфер створює дошку з 10 000 недопалків, зібраних на пляжах Каліфорнії. Виготовлення таких дощок для серфінгу переростає в акцію для популяризації дбайливого ставлення до океану та символом ініціативи, що має на меті притягнути  до відповідальності великі тютюнові компанії за токсичні пластикові відходи.


3. БожеВільні / Diagnosis: Dissent, 2023, реж. Денис Тарасов, Україна — нон-фікшн.

Історія простої молодої людини, яка жила в СРСР в 70-ті роки XX сторіччя і яку запроторили до психіатричної лікарні через любов до забороненої в ті часи західної рок-музики. Одна з ганебних сторінок в історії СРСР — найстрашніший «винахід» тоталітарної радянської системи — так звана каральна психіатрія, коли людей через відверте несприйняття правил комуністичного устрою намагалися зламати психологічним насиллям, тортурами, забороненими в усьому світі психотропними препаратами.


4. KIX, 2024, реж. Балінт Ревес, Давід Мікулан, Угорщина/Франція/Хорватія — нон-фікшн.

12-річна одіссея, що простежує шлях Шані від бешкетного вуличного хлопця в Будапешті до розчарованого в житті молодого чоловіка. 


5. Життя і смерть ялинки / Kalėdų eglutės gyvenimas ir mirtis / Life and Death of a Christmas Tree, 2023,  реж. Артурас Євдокімовас, Литва/ Данія/ Грузія — нон-фікшн.

Різдвяна ялинка — усім знайома святкова рослина, так звана принцеса дерев — мандрує країнами та культурами, а за радісною метушнею ховається мільярдний бізнес і щоденна боротьба героїв за виживання.


6. Хлопчик із гір / Mountain Boy, 2024, реж. Зайнаб Шахін, ОАЕ/Велика Британія — ігровий.

Хлопчик з Еміратів, що має розлад аутистичного спектра, вирушає зі своїм новим другом Баракою, собакою породи салукі, на пошуки прийняття, родини та спасіння.


7. Гори / Mountains, 2023, реж. Моніка Сорель, США — ігровий.

В пошуках нового будинку для своєї сім'ї демонтажник гаїтянського походження стикається з реаліями джентрифікації. Йому доручають знести будівлі у своєму неблагополучному кварталі Маямі, що стрімко модернізується, задля привернення більш заможних мешканців.


8. Моя Oзерна / Moja Ozerna / My Place Ozerna, 2022, реж. Каріна Бедковська, Польща — нон-фікшн.

Режисерка Каріна покидає Лондон і переїжджає в Україну, де зустрічається зі своєю 84-річною тіткою Славою. Це історія знайомства двох жінок, які втратили волю до життя, але повернули йому сенс завдяки взаємній близькості та любові.


9. Ніяких зимових канікул / Dhorpatan / No Winter Holidays, 2023, реж. Раджан Катет, Сунір Панді, Непал/ Південна Корея/ Румунія  — нон-фікшн. 

Дві давні суперниці, Ратіма і Каліма, стають берегинями спорожнілого села. Тепер, на схилі віку, вони повинні забути своє минуле і допомогти одна одній пережити довгу і сувору зиму.


10. Одного разу в Андах / Érase una vez en los Andes / Once Upon a Time in the Andes, 2023, реж. Ромуло Сулька Рікра, Перу — ігровий. 

Перуанські Анди. Кінець XIX століття. Пастушка Маргарита знаходить Лаутаро, смертельно пораненого чилійського солдата, який втік із поля бою. Вона вирішує забрати його додому й вилікувати. Попри різницю в мові й невдоволення батька сімейства, між парою починають зав'язуватися стосунки.


11.Киснева станція / Oxygen Station, 2023, реж. Іван Тимченко, Україна/Чехія/Швеція/Словакія — ігровий.

Літо 1980 року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання в якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Фільм заснований на біографічних подіях з життя лідера кримськотатарського народу, правозахисника, колишнього політв'язня та нинішнього народного депутата.


12. Чума / Чума / Plague, 2023, реж. Іван Владіміров, Болгарія — ігровий.  

Початок 19 століття. Чорбаджі Юрдан та його син Йоно повертаються з паломництва й виявляють, що на болгарських землях лютує чума. Палаючі села, грабіжники, хаос і страх — ось що вони бачать дорогою додому. Селяни голодні й налякані. Чорна смерть пробуджує в героях найгірші та найкращі риси людської натури. 


13. Реп і олені /  Revontulten räppäri / Rap and Reindeer, 2023, реж. Петтері Сааріо, Фінляндія — нон-фікшн.

18-річний саамський репер на шляху до музичної кар'єри та слави. Він прагне показати світові власну інтерпретацію саамської культури.


14. Сім благословень / Sheva Brachot / Seven Blessings, 2023, реж. Айелет Менахемі, Ізраїль — ігровий.

Марі їде з Франції до Ізраїлю, де зараз живе її сім'я, щоб вийти заміж за своє єдине справжнє кохання. Тиждень святкових трапез на честь нареченої перетворюється на трагікомедію про сімейні образи, прощення і втрати.


15. Вони можуть зустріти схід сонця / That They May Face the Rising Sun, 2023, реж. Пет Коллінз, Ірландія/Велика Британія (Північна Ірландія) — ігровий.

Екранізація роману Джона Макґаерна, одного з найвидатніших ірландських письменників сучасності. Герої кінострічки переїжджають з Лондона до маленької громади в Ірландії, що розташована біля живописного озера. Тепер, глибоко занурившись у сільске життя, вони переживають драматичні події, що розгортаються на фоні щоденної праці, місцевих традицій та змін пір року.


16. Невагома / Weightless, 2023,  реж. Марта Гринюк, Нік Томас, Нідерланди/Україна  — нон-фікшн.

Христина Буній самостійно подорожує віддаленим південним заходом України, де проводить антропологічне дослідження. Коли вона спілкується з людьми та оцифровує їхні сімейні фотоархіви, між ними виникають розмови та взаємозв'язки, утім, знайти людей, які хочуть поговорити про минуле регіону, доволі нелегко. 


Переможець міжнародного повнометражного конкурсу OKO GLOBAL, який отримає головну секційну нагороду (Jury Grand Prize) у сумі 1000 євро, буде оголошений на церемонії закриття кінофестивалю в Болгарії. Окремо у цій секції журі відзначить спеціальними призами (Jury Special Prize) вибрані ігрові та нон-фікшн стрічки, а також роботу з найкращою етнографічною репрезентацією. Усі переможці також отримають дипломи та фестивальний трофей у вигляді цеглинки.

37 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page